2019 Geride Kalırken Yeni Yılın Getirdiği Değişiklikler

Yeni yılın beraberinde getireceği yenilikler, değişiklikler ve uygulamalar sebebiyle 2019 yılının son ayında bu değişikliklere hazırlık açısından epey bir mesai harcanıyor. Birden fazla uygulama hayata geçirilirken yapılması gereken işlemlerde küçük ve hatırlatıcı detaylar aşağıda karma olarak yer almaktadır.

 1. E-arşiv, e-fatura ve e-defter uygulamasına geçilecek mükellefler için başvuru yapılmalı ve eğer bir yazılım ile bu faturalar kesilecek ise mali mühür başvurusu yapılmalı.
 2. Mali mühür başvurusu yaparken güvenlik sözcüğü mutlaka bir yere kaydedilmeli ve kolay hatırlanabilen bir kelime olmalıdır. E-arşiv portalı üzerinden fatura kesecek mükellefler için mali mühür almaya gerek duyulmamaktadır.
 3. Verbis başvurusu her ne kadar uzatılmış olsa da çok kısa bir zaman tanındığı için alt yapısı oluşturulmalıdır.
 4. Yeni uygulamaya girecek olan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi için gib üzerinden mükelleflerin SGK sicil numaraları mükellef dosyası sekmesinden tanımlanmalı ve sigorta ile vergi dairesi adresleri aynı olmalıdır.
 5. Defter beyan sisteminde tanımlı mükelleflerin mükellef kartı bilgilerinin güncellenmesi ve en güncel bilgilerin tanımlanması gerekmektedir.
 6. Ocak 2020 döneminde 2019 yılının son KDV beyannamesi verileceğinden 2019 yılına ait daha önceki aylarda işleme alınmamış faturalar işleme alınmalıdır.
 7. Genç girişimci uygulamasından yararlanan 29 yaş altı mükellefler için dilekçe verilmedi ise 2019 yılı sona ermeden interaktif vergi dairesi üzerinden genel dilekçe verilmesi fayda sağlamaktadır.
 8. 2020 yılında özel bankalardan vergi ödemeleri ödenemeyeceği için mükelleflerin devlet bankalarından hesap açtırması gerekmektedir.
 9. 2020 yılından itibaren Vergi Denetim Kurulları posta yoluyla tebligat yapmak yerine E-Tebligat uygulamasını kullanacaktır.İnteraktif vergi dairesi üzerinden E-Tebligat ekranlarını sıklıkla kontrol etmekte vergi incelemelerinde sorun yaşamamak adına fayda vardır.
 10. 31 Ocak 2020 tarihine kadar İlan ve Reklam Vergisi beyannameleri ilgili belediyelerin internet sitesi üzerinden verilmelidir.
 11. Serbest Mali Müşavirler 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren zorunlu olarak E-Smm uygulamasına geçiş yapacaklardır.
 12. E-arşiv portalı üzerinden kesilecek olan faturaların SMMM tarafınan mükellef adına kendi ofisinde kendi bilgisayarı ve IP numarası üzerinden kesinlikle düzenlenmemesi gerekmektedir.
 13. Personel özlük dosyasında yer alması gereken evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. SGK tarafından son dönemlerde gerçekleştirilen denetimlerde özlük dosyası sebebiyle ceza kesilmektedir.
 14. Yeni yılda güncellenen asgari ücret ve asgari ücret üzerinden sigortaya bildirilen ücretler SGK tarafından denetlenmekte ve düşük ücret bildirdiği tespit edilen mükelleflerin prim teşvikleri durdurulmaktadır.Yeni yılda bordrolar oluşturulurken bu unsur göz önünde bulundurulmalıdır.
 15. İnternet üzerinden satış yapan mükellefler 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren E-arşiv üzerinden faturalarını düzenlemek zorundadır.

Yeni yılın herkese sağlık, mutluluk, huzur, başarı ve bol kazanç getirmesi dileğiyle…

%d blogcu bunu beğendi: