Aracınıza Haciz ve Banka Hesaplarınıza Bloke Konulmuş Olabilir

Gelir İdaresi Başkanlığı potansiyel ve faal vergi mükelleflerine vergi borçlarından dolayı banka hesaplarına veya mal varlıklarına elektronik ortam üzerinden son dönemlerde haciz işlemleri uyguluyor. Birçok kamu kurumu Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile birlikte elektronik ortamda entegreli çalışarak e-haciz işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Aracınıza Haciz Konulmuş Olabilir

Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi veya sigorta borçlarından dolayı işletmeleri veya şirketleri adına kayıtlı araçlarına Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi üzerinden haciz konulabiliyor. Üzerine haciz konulan araçları vatandaşlarımız araçlarını satarken veya muayene işlemlerini gerçekleştirmek isterken haberdar olmaktadır.

Banka Hesabınıza Bloke Konulmuş Olabilir

Banka hesapları vergi mükelleflerinin ticari faaliyetlerinde yoğun olarak kullandıkları ve çok yarar sağlayan en önemli kanallar arasında yer alıyor. Vergi veya sigorta borcu olan mükelleflerin banka hesaplarına Gelir İdaresi Başkanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bloke konulabiliyor. Her gün birçok vatandaşımızın yoğun olarak işlem gerçekleştirdiği banka hesaplarının blokeli olması ödemeler ve tahsilatlar açısından büyük sorunlara yol açmaktadır.

Mutlaka Bir E-Devlet Kapısı Şifresine Sahip Olmak Gerekli

Kamu kurumları ile ilgili tüm işlemleri sorgulamak, görüntülemek ve işlem gerçekleştirmek için mutlaka bir E-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir.

Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığı internet ortamında vergi mükelleflerinden vergi tahsilatını son yıllarda daha pratik hale getirmek için yenilikler üretiyor ve vergi tahsilatı konusunda artış, hedefleri arasında bulunuyor. İnternet ortamında vergi borcu ödemesi yapmak için vergisel tüm işlemlerin yapılabildiği interaktif vergi dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/ ) sitesinden E-devlet şifresi ile giriş yapılarak vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri yapılabiliyor. Ödeme işlemleri tamamlandıktan sonra banka hesabınıza konulan bloke ve aracınıza konulan haciz işlemleri kaldırılmaktadır.

Haciz İşlemini Sonlandırmak İçin Diğer Yöntem Yapılandırma (Taksitlendirme)

Vergi borcunun tamamını ödeyemeyen mükellefler için haciz işlemlerini sonlandırmanın bir diğer yönteminde ise vergi borcunu eşit taksitler halinde taksitlendirerek haciz işlemi ortadan kaldırılıyor ve banka hesaplarına konulan bloke işlemleri son buluyor. Vergi dairesine yapılan taksitlendirme başvurusunda bağlı bulunulan vergi dairesi borcun %10’unu veya %20’sini peşin olarak talep etmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: