BA-BS ve KDV. Hangisi Daha Önce Verilmeli ?

Her ay sonu, matrahı 5.000 TL ve üzeri olan alış veya satış faturalarının BA-BS bildirimi olarak verilmesi Mali Müşavirleri yoğun bir telefon ve mail trafiğine sokuyor. Mükellef tarafından muhasebeye verilmeyen, unutulan evraklar daha sonrasında mali müşavirlere düzeltme beyanı vermek için ekstradan bir zaman harcatıyor.Beyanname verme zamanlaması açısından vergi takviminin sürekli eleştirilmesi KDV beyannamesi ve BA-BS bildirimlerinin hangisinin daha önce beyan edilmesi gerektiği tartışma konusu. Her ayın 26 sına kadar verilmesi zorunlu olan KDV beyannamesi ve devamında ay sonuna kadar verilmesi gereken BA-BS bildirimleri, bu iki bağlantılı beyannamelerin verilme zamanları acaba değişmeli mi sorusunu beraberinde getiriyor.

Her ay mali müşavirlerin en çok karşılaştığı sorun mükellef tarafından muhasebeye ulaştırılan evraklar ya geç ulaştırılıyor veya eksik ulaştırılıyor. Bununla birlikte beyannameler için sonradan düzeltme veriliyor veya beyanname son güne kadar bekletilerek meslek mensuplarının her ayın sonlarında evlerinden ailelerinden çaldığı zamanı bunun için harcıyor.Her ayın sonuna kadar verilen BA-BS bildirimleri için takip eden ayın ilk 10 günü içerisinde düzeltme verilirse mükellefe herhangi bir ceza kesilmiyor fakat bu durumda bu tartışmanın son bulması ve meslek mensuplarının zamanlarının daha verimli ve kaliteli hale gelmesi için yeterli olmuyor. KDV beyannamesinin BA-BS bildirimleriyle takvim açısından yer değiştirmesi en azından denemeye değer ve uygulanması istenen bir değişikliktir. Mutabakat sırasında birçok firma “KDV beyannamesinden sonra ararsanız mutabakat yapabiliriz “yanıtını veriyor. Fakat farklı olan belge adetleri ve rakamları, eksik olan ulaşmayan evrakların temini KDV beyannamesi verildikten sonra pek bir anlam ifade etmediği gibi düzeltme verilerek mali müşavirlerin daha çok zamanını alıyor.

KDV’nin son günlerinde bir de sürpriz olarak çıkan YMM tutanakları bütün bu yoğunluğun üzerine tuz biber oluyor. Son dönemlerde birçok vergi incelemesi BA-BS formlarının firmalar arasında birbiri ile örtüşmemesi ile yaygınlaşmış ve BA-BS bildirimlerinin doğruluğunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuş oluyor. KDV beyannamesinin her ayın son gününde verilmesi düzeltme verilen beyanname sayısını azaltacağı gibi BA-BS bildirimlerinin de daha sağlıklı ve doğru olması için denemeye değer bir uygulamadır.

Son zamanlarda artan iş yükü ve yoğunluğu nedeniyle birçok meslek mensubu ofisinden çıkamamakta ve sosyal hayatına zaman ayıramamaktadır. Yakın zamanda kalp krizi geçirerek masa başında vefat eden mali müşavirler sebebiyle bu konuda ciddi adımlar atılması gerektiğini gösteriyor. Mükellef tarafından her ay 26 gün boyunca umursanmayan evrak teslimleri meslek mensupları için büyük bir gerginlik yaratmaktadır. KDV beyannamesinin her ay sonu verilmesi yine evrak teslimi için bir yararı olmasa da BA-BS bildirimlerinin her ayın 26’sında verildiği varsayıldığında BA-BS de düzeltmeye gitmek meslek mensuplarının daha az zamanını alacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: