Paravan Firmalarda Sigortalı Görünüp Emekliliğinizi Yakmayın.

Paravan Firmalarda Sigortalı Görünüp Emekliliğinizi Yakmayın.

Birçok vatandaşımız uzun yıllar çalıştıktan sonra bir an evvel emekli olma hayali ile sigorta prim gününün dolmasını bekliyor. Sigortalılık ve emeklilik süreci çalışanlar açısından basit bir süreçmiş gibi görünse de sigortalı olunan işyeri yıllar sonra başınıza dert açabilir.

Gerçekten Öyle Bir İşyeri Var mı?

Herhangi bir işyerinde çalışmıyorsunuz veya İşverensiniz ve BAĞ-KUR’dan emekli olmak istemiyorsunuz. O halde aklınıza gelen ilk şey bir yerde sigortalı çalışan olarak görünmek. Akrabanız, arkadaşınız, komşunuz veya muhasebeciniz size bir tanıdığının işyerinde sigortalı görünüp sigorta primlerinizi ödeyerek gününüzü tamamlayabileceğinizi önerdi. Bu nokta bir konuda emin olmadan sigortalı olmayın. Gerçekten öyle bir işyeri var mı?

Paravan Firmaların Tuzağına Düşmeyin.

Bir arkadaşınızın tanıdığı bir işyerinde sigortalı oldunuz ve prim ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsunuz. Paravan firmaların tuzağına düşmüş olabiliriniz. Bir işyeri düşünün, vergi levhası var, sigorta işyeri tescil kaydı var, adresi var fakat o adreste öyle bir firma yok. Faaliyeti yok. Fakat onlarca sigortalı çalışanı var. Paravan firmalar dışarıdan insanları sigortalı göstererek prim tutarlarını seni sigortalı gösteririz diyerek kendilerinden tahsil eden firmalardır. Bu durum ilerleyen zamanlarda uzun yıllar harcamış olduğunuz emeklerinizi yok edebilir.

Priminizi Ödediniz ve Emekli Oldunuz. Ya Sonrası?

Prim günlerinizi tamamlayarak emekli oldunuz ve emekli maaşınızı almaya başladınız ve süreç güzel bir şekilde devam ederken birden bir kâbus başlayabilir.

Paravan Firmaların SGK Tarafından Tespiti

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı son yıllarda işveren ekranlarını entegreli bir şekilde uyarlamaktadır. Bu demek oluyor ki SGK bir işyerinin vergi dairesinden karını ve zararını kısacası tüm faaliyetini görebiliyor. Hiçbir faaliyet göstermediği halde onlarca sigortalı çalışanı olan bir işletme veya şirket SGK tarafından titizlikle incelemeye alınarak tespiti mümkün olabiliyor.

SGK’ nın Hem Emekli Olana Hem Paravan Firmaya Yaptırımı Çok Ağır

SGK prim günleriniz içerisinde paravan firmadan sigortalılığınızı tespit ettikten sonra ilk olarak emekliliğinizi iptal ediyor. Bu noktadan sonrası çok ağır. Emekli olduktan sonra aldığınız tüm aylara ait emekli maaşlarınızın toplamını faiziyle birlikte SGK sizden geri talep ediyor ve uzun yıllar emekli olmak için harcadığınız emeklerin hepsi boşa gidiyor. Paravan işletmenin veya şirketin tüm yetkililerine hapis cezalarına kadar ağır cezalar uygulanmaktadır.

Dışarıdan Prim Ödeyerek Sigortalı Olacağınız İşyeri Güvenilir Olmalı

Eksik günlerinizi tamamlayarak emekli olmak için dışarıdan prim ödemek istiyorsanız öyle bir iş yerinin ticari faaliyetlerini kendi gözlerinizle görmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bir ömür harcadığınız emekler boşa gideceği gibi büyük bir maddi yaptırımla karşı karşıya kalabilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: