İşsizlik Maaşı ve İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik Maaşı ve İşsizlik Maaşı Alma Şartları

4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu ile çalışanların işyerlerinden kendi istekleri dışında işsiz kalması, işverenleri tarafından işine son verilmesi ile işsiz kalınan dönemde ekonomik olarak İŞKUR tarafından belirli sürelerle işsiz kalan çalışanlara veriliyor. İşsiz kalan çalışanın bu ödeneği alması gereken şartlar çalışanın kendisi açısından belirli şartları taşıması gerekiyor.

Son Çalışılan İşyerinden İşsiz Kalınmasının Nedeni

İşsizlik maaşı almak isteyen işçinin en son çalıştığı işyerinden kendi isteği dışında işsiz kalması gerekiyor. İstifa eden çalışanlar işsizlik maaşı almaya hak kazanamıyor. İşsizlik maaşı almak için son çalışılan işyerinden;

  • İşveren tarafından işine son verilmiş olması
  • İşyerinin faaliyetine son vermiş olması (İşyeri kapanışı)
  • Askerlik nedeni ile işten ayrılmış olması (Askerlik hizmetinin bitiş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başvurulması gerekiyor)

Evlilik nedeniyle işten ayrılan çalışan işsizlik maaşı almaya hak kazanamıyor ve sadece kıdem tazminatı almaya hak kazanabiliyor.

Son Çalışılan İşyerinde 120 Prim Günü Olması Gerekiyor

İşine son verilen son işyerinde 4 ay (120 Gün) sigortalılığı olması işsizlik maaşı almaya hak kazandıran şartlar arasındadır. Son işyerinde 120 gün sigortalılığı olmayan çalışanlar işsizlik maaşı almaya hak kazanamamaktadır.

Son 3 yılda 600 Prim Günü Şartı

İşsizlik maaşı almanın bir diğer şartı ise işçinin işsiz kalınan tarihten geriye dönük üç yıl içerisinde 600 prim günü olması gerekiyor.

Başvuru Süresi ve Başvuru İçin İzlenen Yol

İşsiz kalınan tarihten itibaren 30 gün içerisinde en yakın İŞ-KUR birimine gidilerek veya İŞ-KUR internet sitesinden online üyelik oluşturularak işsizlik ödeneği başvurusu yapılabiliyor. Başvuru için gereken süre içerisinde ilgili kuruma başvurulmadığı takdirde başvuru hakkı sona ermektedir. Tekrar sigortalı olunması halinde İŞ-KUR tarafından işsizlik ödeneği sonlandırılmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: