Mali Mühür Nedir ? Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yeni yılda E-Fatura ve E-defter uygulamalarına geçecek olan gerçek kişi ve tüzel kişilerin bu süreçteki ilk yapması gereken mali mühür başvurusu yapmaktır. Son günlerde bir çok firma tarafından sorulan sorulardan birisi olan mali mühür ve başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda adım adım ilerleyelim.

Mali Mühür Nedir?

Mali mühür: 397 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu (V.U.K) Genel Tebliği kapsamında TÜBİTAK-Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından geliştirilen elektronik sertifika veri tabanıdır.

Mali Mühür Başvurusunda İzlenecek Adımlar

İlk olarak https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine gidilerek karşımıza çıkan ekrandan firma ile ilgili ve firma yetkilisinin bilgileri girilerek mali mühür başvurusunun ilk adımı tamamlanmış oluyor. Firma yetkilisi dışında girilen bilgiler başvuru sonrasında sorun yaratacaktır ve bunun sebebi ekrana girilen bilgilerin Mernis sistemiyle örtüşmeyecek olması. Bu nedenle bu ekrana firmanızla ilgili en doğru bilgileri girmekte fayda var diyebiliriz.

İkinci ekranımızda en çok sorulan sorulardan birisi HSM ve Akıllı Kart Okuyucu seçeneği. HSM seçeneği saniyede onlarca fatura kesmenizi sağlayacak bir seçenektir. Eğer böyle bir hıza ihtiyacınız yok ise Akıllı Kart Okuyucu seçilerek devam edilmelidir. Bir önceki ekranda girmiş olduğunuz vergi numarası bu ekranda firma bilgilerini karşımıza getirecek ve bu ekranda firma bilgilerini dikkatlice kontrol etmemiz gerekiyor.

Başvuru ekranının en önemli kısmı diyebileceğimiz kısım GÜVENLİK SÖZCÜĞÜ (KESİNLİKLE UNUTMAYIN VE KOLAY HATIRLANABİLİR OLMALI).  Güvenlik sözcüğü unutulduğu takdirde Kamu Sertifikasyon Merkezi portalına tekrar giriş yapmak için çok uğraştırıcı işlemler sizi bekliyor demektir.

Firma iletişim bilgilerini de girdikten sonra sayfanın alt kısmında mali mühür başvurusu için ödenmesi gereken rakam (318,60 TL) ve BAŞVUR seçeneği karşımıza çıkıyor ve tüm kontrollerimizi sağladıktan sonra BAŞVUR diyerek mali mühür başvurumuzu tamamlamış oluyoruz.

Ödemeyi daha sonra yapmak istiyorsanız https://sanalpos.kamusm.gov.tr/ adresinden firmanızın vergi kimlik numarasını girerek online olarak ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz.

%d blogcu bunu beğendi: