Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin Defter Beyan Sisteminde Xml Olarak Aktarımı

İşletme Defteri Tutan Mükelleflerin Muhtasar ve Prim Hizmet Belgesi Beyannameleri Defter Beyan Sisteminden Xml olarak gönderilebilecek.

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin 2020 yılının ilk beyanname döneminde uygulamaya girmesiyle hem vergi hem de bordro bilgilerinin yer aldığı birleşik bir beyanname nasıl ve ne şekilde düzenlenip gönderileceği meslek mensupları arasında tartışılıyordu.Bilanço tipi defter tutan mükelleflerin beyannameleri e-beyanname portalının muhasebe programlarıyla uyumlu olması sebebiyle otomatik olarak gönderilebilecek fakat işletme defteri tutan mükellefler için defter beyan sisteminde xml formatında bir gönderim yolu bulunmuyordu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu düzenleme ile birlikte defter beyan sisteminde muhtasar ve prim hizmet beyannamesi için xml formatıyla bir gönderim arayüzü eklendi.Yazılım firmalarından gelen yoğun talep nedeniyle bu arayüz işletme defteri tutan mükelleflerin muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin bilgilerini manuel olarak el ile girip iş yoğunluğunda zaman kaybına neden olacağından meslek mensupları açısından bu eklenti zaman tasarrufu açısından büyük yarar sağlayacaktır.

Defter Beyan Sistemine Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Gönderimi Nasıl Olacak ?

Defter beyan sistemine giriş yaptıktan sonra ilk olarak defter bilgilerinde güncelleme yapılması gerekiyor.Aşağıdaki görsellerde sırasıyla muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin gönderim yolunu bulabilirsiniz.

Defter döneminde 2020 yılına geçiş yapmak için

BE318723-442D-42F6-96E6-E0E0589C2E77

6FC8169F-119E-455D-ADEB-D3BD87EE1B60

B1ACA7BB-8ADF-4EA1-B989-EC8BCBE56EA5
Ekranın sol tarafında yer alan menüden sistem yönetimi < defter işlemleri < 2020 < varsayılan olarak ayarla < deftere geç adımları izlenerek 2020 yılı defterine geçiş yapılması gerekiyor çünkü muhtasar ve prim hizmet beyannamesi sadece 2020 yılı defterinde aktif olacaktır.

Daha sonraki adımda soldaki menüden beyannameler< muhtasar ve prim hizmet beyannamesi adımları izlenerek xml formatında oluşturulan beyanname dosyası gönderilebiliyor.

58B4FFC0-A219-49B9-B24C-6329B62BB1E7

E-beyanname sisteminin defter beyan sisteminden farkı ise e-beyanname de paket olarak gönderilen beyannameler defter beyan sisteminde xml dosyası olarak gönderilecektir.

%d blogcu bunu beğendi: