Özel Bankalardan Yapılan Vergi Ödemeleri 1 Ocak 2020 ‘de Sona Eriyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) özel bankaların yapmış oldukları vergi tahsilatlarını 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sona erdiğini tüm özel bankalara kasım ayından itibaren bildirerek vergi tahsilatına ait protokolün tek taraflı olarak iptal edildiğini  aşağıda yer alan görsel deki yazı ile duyurdu.

Şahıs ve Şirketler Vergi Ödemelerini Özel Bankalardan Ödeyemeyecekler

Vergi mükellefleri tahakkuk eden vergilerini vergi dairesi veznesine gitmeden çalışmış oldukları özel bankalar aracılığıyla ATM, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı kanalları üzerinden ödeyebiliyorlardı fakat 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bu ödemeleri sadece kamu bankaları üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Vergi Mükellefleri Kamu Bankalarından Hesap Açtırmak Zorunda

Vergi ödemelerini 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kamu bankalarından yapacak olan mükellefler 2019 yılı sona ermeden kamu bankalarının herhangi birinden hesap açtırması gerekiyor. Vergi mükellefleri açısından 2019 yılı sona ermeden kamu bankaları ile kapsamlı bir görüşme yapmakta fayda var.

Özel Bankaların Sadece Kredi Kartı ile Ödeme Yapılabiliyor.

Vergi ödemelerini özel bankalar üzerinden gerçekleştirebilmenin tek yolu özel bankaların kredi kartını kullanıyor olmak fakat Gelir İdaresi başkanlığı sitesi üzerinden kredi kartı ile vadesi geçmemiş borçlar ödenemiyor. Kredi kartı ile yapılabilen vergi ödemeleri Motorlu Taşıtlar Vergisi, Vergi Yapılandırmaları ve vadesi geçmiş borçlar olarak yapılabilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: